GOŚCIE, GOŚCIE

GOŚCIE, GOŚCIE

Będą brać udział w dyskusjach, panelach, przeprowadzą warsztaty, opowiedzą, zaprezentują. Stali bywalcy, przyjaciele festiwalu, ale i tacy, którzy przyjadą po raz pierwszy. Już niedługo spotkacie ich w centrum festiwalowym. Kogo będziemy gościć w trakcie jubileuszowej edycji Festiwalu Kamera Akcja? Poznajcie naszych gości.

AGNIESagnieszka dziedzicZKA DZIEDZIC. Producentka filmowa, współzałożycielka domu produkcyjnego Koi Studio. Uczestniczka wielu zagranicznych warsztatów  filmowych tj. Sources2 i MAIA Workshops. Absolwentka historii sztuki i kulturoznawstwa na UW oraz Programu dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Jej debiut producencki, film „Małe stłuczki” był pokazywany premierowo na MFF w Rotterdamie, po czym rozpoczął karierę festiwalową na całym świecie.

łukasz dzięciołŁUKASZ DZIĘCIOŁ. Producent filmowy. Ukończył filmoznawstwo na UŁ. Absolwent produkcji filmowej w Los Angeles Film School. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii  Filmowej (EFA). Był producentem takich tytułów jak „Obietnica” Anny Kazejak, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Cudowne lato” Ryszarda Brylskiego i „Moja krew” Marcina Wrony.

łukasz maciejewskiŁUKASZ MACIEJEWSKI. Dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Publikuje w kilkunastu czasopismach, m.in. „Filmie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Machinie” czy „Sukcesie”. Pisuje też dla portali internetowych Filmweb.pl oraz Onet.pl. Jest ekspertem telewizji HBO Europe oraz PISF. Prowadzi kino Millennium w Mościcach. W 2012 opublikował wywiad-rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem – „Wszystko jest lekko dziwne” oraz zbiór esejów „Aktorki. Spotkania” poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru. W 2013 opublikował „Flirtując
z życiem”, bestsellerowy wywiad-rzekę z Danutą Stenką.

maciej robertMACIEJ ROBERT. Poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz. Jego recenzje, teksty krytyczne i wywiady ukazywały się m.in. „Przekroju”, „Kinie”, „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Kwartalniku Filmowym”, „Dwutygodniku”. Współpracuje z „Polityką”, „Nowymi Książkami”, „Chimerą”. Za działalność dziennikarską otrzymał w 2013 nagrodę „Złote Pióro” im. Jerzego Katarasińskiego. Autor bloga krytycznoliterackiego o literaturze Środkowej Europy „Czytam centralnie”, powiązanego z Nagrodą Literacką „Angelus”. Autor książki „Adaptacje filmowe Bohumila Hrabala” (w przygotowaniu).

magda sendeckaMAGDA SENDECKA. Absolwentka filmoznawstwa na UJ, krytyczka filmowa, psychoterapeutka. Publikuje w „Kinie”, „FilmPRO”, „Magazynie Filmowym SFP”, „Arte” i „Filmie”. Współpracuje z TVP Kultura, Polskim Radiem, Szkołą Wajdy i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją filmową. Kuratorka programu filmowego lubelskiego Teatru Starego.

magdalena maliszMAGDALENA MALISZ. Łodzianka, absolwentka filmoznawstwa na UŁ w 1994. Od 1995 roku związana z Opus Film, przez wiele lat pracowała przy reklamach, najpierw jako kierownik produkcji, potem producent. Obecnie pracuje jako kierownik produkcji przy filmach fabularnych. W jej dorobku znajdują się „Szamanka” (asystentka kier. prod.), „Słodko-gorzki” (asystentka kier. prod. przy postprodukcji), „Ida” (kier. prod.), „Kongres” (kier. prod. strony polskiej), „Ewa” (kier. prod. strony polskiej — film w montażu).

małgorzata jakubowska_z FBMAŁGORZATA JAKUBOWSKA. Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawczą na Wydziale Filologicznym UŁ oraz magister filozofii. Tytuł doktora, na podstawie obrony pracy „Teoria kina Gillesa Deleuze’a jako filozoficzna diagnoza kultury końca XX”, uzyskała w 2000 r. Jest adiunktem w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej oraz kierownikiem Zaocznego Studium Kulturoznawstwa UŁ.

MARCIN ADAMCZAK. Ukończył kulturoznawstwo na UAM oraz produkcję filmową marcin adamczaki telewizyjną w PWSFTviT. Autor książki „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku”. Laureat Konkursu o Nagrodę im. K. Mętraka w 2011. Pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na ekonomicznych aspektach kina współczesnego oraz kulturze produkcji polskiego przemysłu filmowego.

mariola wiktorMARIOLA WIKTOR. Dziennikarka filmowa, jurorka i członek FIPRESCI. Dyrektor programowa FKE Cinergia. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa na UŁ. Współpracuje m.in. z: „Kinem”, „Arte”, „Wysokimi obcasami”, „Vivą”, „Zwierciadłem”, „Gazetą Wyborczą”, „Filmem”, „Film TV Kamerą”. Publikuje korespondencje, relacje, recenzje oraz wywiady z wybitnymi i cenionymi w świecie ludźmi kina.

michał kosterkiewiczMICHAŁ KOSTERKIEWICZ. Operator dźwięku z 20-letnim doświadczeniem. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzony za dźwięk do filmu „Mała Moskwa” (z Piotrem Knopem i Wacławem Pilkowskim). Autor dźwięku m.in. do „Wymyku” Grega Zglińskiego, „Cudownego lata” Ryszarda Brylskiego i serialu „Paradoks”. Realizator zgrania dźwięku do filmów tj. „Powstanie Warszawskie”, „Jesteś Bogiem”, „Chce się żyć”, „Mój rower”, „Obława”.

michał lesiak2MICHAŁ LESIAK. Współzałożyciel i redaktor czasopisma „EKRANy”, doktorant na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, gdzie przygotowuje dysertację poświęconą twórczości Francisa Forda Coppoli. Wielbiciel włoskiego futbolu i kina amerykańskiego.

ola gowin_irek grzybALEKSANDRA GOWIN. Reżyserka, scenarzystka, montażystka. Absolwentka montażu na PWSFTviT w Łodzi. Jako montażystka, współpracowała z wielokrotnie nagradzanymi reżyserami, m.in. z Tomaszem Wasilewskim i Grzegorzem Jaroszukiem. Jej najnowszy film, „Małe stłuczki”, zrealizowany wraz z Ireneuszem Grzybem, był pokazywany premierowy na MFF w Rotterdamie, po czym rozpoczął karierę festiwalową na całym świecie, zdobywając wiele nagród.

IRENEUSZ GRZYB. Reżyser, scenarzysta, montażysta. Absolwent montażu na PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z wieloma reżyserami, zarówno fabularnymi, jak i dokumentalnymi, takimi jak Maria Zbąska, Jacek Petrycki, Paweł Ziemilski, Sylwester Jakimow, Małgorzata Imielska, Wiktoria Szymańska, Justyna Tafel. Jest autorem montażu m.in. filmów „Rogalik”, „Psubrat” „Koleżanki”.

paulina młynarska PAULINA MŁYNARSKA. Absolwentka Polonistyki UW. Posiada bogate doświadczenie w promocji filmów fabularnych, dzięki wieloletniej pracy w dystrybucji filmowej. Jej specjalność to relacje z mediami i skuteczne strategie PR. Jest współautorką sukcesów kinowych filmów „Mała Moskwa” i „Rewers”. Na swoim koncie ma również głośne wejście na ekrany komedii Patryka Vegi „Ciacho”, a także kampanię medialną filmu Jerzego Skolimowskiego pt. „Essential Killing”. W roku 2010 razem z Izabelą Rogalą założyła agencję i.FILM, specjalizującą się w marketingu filmowym.

piotr sitarskiPIOTR SITARSKI. Filmoznawca i medioznawca, adiunkt w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ. Zajmuje się problematyką współczesnej kultury popularnej, filmu i gier komputerowych. Wśród jego publikacji znajdziemy takie tytułu jak: „Rozmowa z cyfrowym cieniem”, „Sens stylu. O twórczości filmowej Ridleya Scotta”. Jest współautorem książki „Kino bez tajemnic” i podręcznika licealnego „Człowiek – twórca kultury”.

tomasz stangierski_do wycięciaTOMASZ STANGIERSKI. Z wykształcenia socjolog kultury i filmoznawca, absolwent kulturoznawstwa na UŁ. Studiował również we Włoszech na Università degli Studi di Milano. Od 2012 r. związany z Łódź Film Commission. Współpracował z ekipami producenckimi Opus Film, Akson Studio, Studia Filmowego Kadr czy Koi Studio przy organizacji planów zdjęciowych na terenie Łodzi.

tomasz rachwaldTOMASZ RACHWALD. Filmoznawca, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią kina polskiego. Wyróżniony w konkursie na tekst krytyczny na festiwalu Kamera Akcja w 2013 roku. Pisał do „Esensji” i „Panoptikum”.

ewa goleniaEWA GOLENIA. Prowadzi działy dystrybucji kinowej firm Film Point Group i Alter Ego Pictures. W przeszłości współpracowała między innymi z Carisma Films i Syrena Films. Ukończyła socjologię na SGGW. Hobbystycznie śpiewa w chórze i piecze ciasta.

KUBA ARMATAkuba armata. Dziennikarz filmowy oraz współpracownik festiwali filmowych. Absolwent filmoznawstwa UJ i organizacji produkcji w PWSFTviT w Łodzi. Miłośnik produkcji amerykańskich oraz kina gatunków. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Odrze”, „Magazynie Filmowym SFP” oraz w mediach internetowych. Autor wywiadów z wieloma gwiazdami kina. W ramach Off Plus Camera TV prowadzący cotygodniowy program – „Premiera tygodnia”.

krzysztof kujdaKRYSTIAN KUJDA. Fotograf, kolekcjoner, organizator cyklu pokazów filmowych „VHS HELL”, w ramach których prezentowane jest kino klasy B z epoki magnetowidów. Z wykształcenia filmoznawca, ale bardziej ceni sobie wiedzę, którą wyniósł z osiedlowej wypożyczalni wideo. Pracuje na cmentarzu i w gdańskim Biurze Prezydenta ds. Kultury. Ma psa. Lubi punk rocka i elektronikę z czasów szkoły berlińskiej.

anna bielak ANNA BIELAK. Absolwentka filmoznawstwa na UJ. Wyróżniona w Konkursie im. K. Mętraka w 2011. Od 2012 współpracuje z Krakowskim Festiwalem Filmowym jako programerka. Od 2013 jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FIPRESCI oraz ekspertem PISF. Jako dziennikarka filmowa współpracuje z redakcjami internetowymi: Dwutygodnikiem, Filmwebem, Interią i Wirtualną Polską oraz tytułami prasowymi: „Kinem”, „Ekranami” i „Magazynem SFP”. Lubi niezależne kino, wywiady z twórcami, o których (jeszcze) nikt nie słyszał, dalekie podróże, rude koty i niemodne książki.

anna wroblewskaANNA WRÓBLEWSKA. Dziennikarka, publicystka, krytyk filmowy, wykładowca akademicki, doktor nauk humanistycznych, rzecznik prasowy Festiwalu Filmowego w Gdyni. Założycielka i redaktor „Magazynu Filmowego SFP”. Wykładowca na kulturoznawstwie na UKSW, specjalizuje się w tematyce przemysłów kultury, zarządzania kulturą, organizacji branży filmowej. Zajmuje się również animacją i filmem dla dzieci.

balbina bruszewskaBALBINA BRUSZEWSKA. Reżyserka, scenarzystka i fotografka, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów. Absolwentka kierunku Film animowany i efekty specjalne na PWSFTviT w Łodzi. Autorka nagradzanego filmu animowanego „Miasto płynie” (2009). Laureatka Grand Prix na Yach Film Festival w Gdańsku za teledysk „Jak nie Ty, to kto?” O.S.T.R. feat. Brother J (2008). W latach 2010–2011 dyrektor artystyczna Studia Se-Ma-For Produkcja Filmowa. Od 2011 r. prezes i fundator Fundacji Lucid Life.

bartosz zającBARTOSZ ZAJĄC. Filmoznawca, asystent w Zakładzie Historii i Teorii Filmu UŁ. Interesuje się historią i teorią kina dokumentalnego. Od wielu lat współpracuje z filmoznawczym pismem „Panoptikum”.

błażej hrapkowiczBŁAŻEJ HRAPKOWICZ. Krytyk filmowy, kulturoznawca. Absolwent UW. Redaktor i prowadzący audycję „Na cztery ręce” w PR4. Współpracuje z „Kinem” oraz z redakcjami internetowymi: Dwutygodnik.com, Filmweb.pl, Fandor. Prowadził i współredagował „Aktualności Filmowe” w Canal+. Współautor książek „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej” i „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama”. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, dwukrotnie nominowany do Nagrody PISF. Wielbiciel Jeana-Luca Godarda, Joela i Ethana Coenów, Bruce’a Springsteena i Jona Stewarta.

błażej kafarskiBŁAŻEJ KAFARSKI. W 2002 roku ukończył Politechnikę Wrocławską, uzyskując dyplom inżyniera dźwięku i akustyki. Pracował przez 4 lata w Berlinie jako inżynier dźwięku. Brał udział w postprodukcji dźwięku m.in. do filmów „6 kroków”, „Big Love”, „Kołysanka”, „Trick”, „Hania”.

dagmara rodeDAGMARA RODE. Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawstwo i wiedza o mediach na UŁ, obecnie pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ. Interesuje się awangardą filmową oraz problematyką gender i queer. Zajmuje się również działalnością na rzecz kobiet, współpracuje m.in. z Nieformalną Grupą Łódź Gender. Współredaktorka książek „(Nie)Obecne granice. Szkice o obliczach transgresji” oraz „O polityce ciała i pożądania w kulturze audiowizualnej”.

SONY DSCDOMINIKA BIERCZYŃSKA. Absolwentka łódzkiego filmoznawstwa. Laureatka Głównej Nagrody w konkursie na tekst krytyczny organizowanym w ramach Festiwalu Kamera Akcja (2012) i Głównej Nagrody w konkursie „Kurs za recenzje” (2012) organizowanym przez Studio Munka. Współpracuje z magazynem „Kino”, dla którego pisze recenzje, artykuły i przeprowadza wywiady. Na co dzień można ją spotkać w Kinie 3D Wytwórnia.

ewa ciszewskaEWA CISZEWSKA. Doktor kulturoznawstwa na UŁ, redaktor książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”. Wyróżniona nagrodą za najlepszą pracę magisterską. Otrzymała stypendium Visegrad Fund. W 2010 roku obroniła pracę doktorską dotyczącą kina czeskiego. Publikowała w „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, a także w czeskich czasopismach „Bohemistyce” i „Kinečko”. Współpracowała z czeskim festiwalem Letní filmová škola Uherské Hradiště.

ewa strusińskaEWA STUSIŃSKA. Literaturoznawczyni, absolwentka polonistyki UW i studentka psychologii UKSW. Kończy doktorat o pornografii we współczesnej prozie polskiej.

jacek koprowiczJACEK KOPROWICZ. Reżyser i scenarzysta. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Absolwent UŁ w 1970 — Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej, Zakładu Historii i Teorii Filmu oraz zarówno reżyserii, jak i sztuki operatorskiej PWSFTviT. Debiutował w 1983 kontrowersyjną biografią poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera („Przeznaczenie”). Twórca filmów „Mistyfikacja”, „Alchemik” oraz spektakli telewizyjnych „U progi jesieni”, „Łowca jasnowidzów”, „Alchemik Sendivius”.

jacek samojłowiczJACEK SAMOJŁOWICZ. Od 1989 roku, kiedy to wrócił z zagranicy, całkowicie poświęca się dystrybucji i produkcji filmowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Los Angeles i Tel Avivie, ucząc się od tak znanych ludzi filmu, jak Yoram Globus (Cannon). Prowadził wypożyczalnię wideo, a w 1989 r. założył firmę Neptun Video Center. Dwukrotnie zdobył nagrodę Srebrna Kaseta dla najlepszego dystrybutora. W 1994 r. zaczął zajmować się produkcją filmów: był producentem „Psów 2”, „Szamanki”, „Słodko-gorzkiego” oraz serii produkcji klasy B z udziałem Stevena Seagala. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Producent między innymi docenionej przez krytyków „Wojny polsko-ruskiej”, a także znacznie mniej udanego projektu „Kac Wawa”, który przywodzi na myśl słynny konflikt z Tomaszem Raczkiem.

jakub mikurdaKUBA MIKURDA. Krytyk, tłumacz, redaktor, teoretyk filmu. Współzałożyciel think-tanku „Restart”. Redagował książki poświęcone twórczości Terry’ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i surrealizmowi w kinie polskim (z Kamilą Wielebską). Pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach: książka o filmie oraz audycja radiowa/program telewizyjny. Prezes Stowarzyszenia Film 1,2. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

joanna jakubikJOANNA JAKUBIK. Absolwentka filmoznawstwa na UJ. Współpracowała z takimi festiwalami filmowymi jak: Kino na Granicy, Etiuda&Anima, Off Plus Camera, Afrykamera, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Festiwalem Filmowym Pięć Smaków. Bierze udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Obecnie współpracuje z dystrybutorami Alter Ego Pictures oraz Film Point Group.

konrad klejsaKONRAD KLEJSA. Filmoznawca z UŁ, pracę magisterską poświęcił twórczości S. Kubricka. Tytuł doktora otrzymał na podstawie rozprawy „Problem kontestacji w kinematografii Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej lat 60. i 70.” (nagroda im. B. Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej w 2009). Zainteresowania naukowe: europejskie i amerykańskie kino autorskie lat 1950–1970, polsko-niemieckie kontakty filmowe, badanie widowni filmowej, teoria scenariopisarstwa i script doctoring.

joanna łapińskaJOANNA ŁAPIŃSKA. Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Studiowała psychologię w Warszawie i filmoznawstwo w Łodzi. W trakcie swojej kariery pomagała wielu polskim reżyserom zaplanować międzynarodową strategię ich filmów. W 2009 roku rozpoczęła współpracę ze Studiem Munka jako doradca artystyczny, odpowiedzialny za strategię międzynarodową.

piotr trzaskalskiPIOTR TRZASKALSKI. Reżyser i scenarzysta. W 1989 ukończył filmoznawstwo na UŁ, a w 2009 r. reżyserię w PSFTviT w Łodzi. Członek EAF. Autor i współautor programów o sztuce, teledysków i filmów dokumentalnych. Zrealizował kilka przedstawień w Teatrze Telewizji. Ma na swoim koncie trzy filmy fabularne – „Edi”, „Mistrz” oraz „Mój rower”, które zdobyły ogromną popularność i wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie.

wenancjusz szusterWENANCJUSZ SZUSTER. Project Manager w Łódź Film Commission. Absolwent marketingu na Politechnice Łódzkiej. Studiował na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako kierownik produkcji przy programach TV, („Kuba Wojewódzki” czy „Tak to leciało!”) oraz produkował programy dla kanału VIVA. W ŁFC współpracował przy produkcji filmów: „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Miasto 44” Jana Komasy, „W ciemności” Agnieszko Holland, „Obywatel” Jerzego Stuhra.

grzegorz fortunaGRZEGORZ FORTUNA. Student Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego (specjalizacja: wiedza o filmie). Redaktor Klubu Miłośników Filmu (www.film.org.pl) i portalu kulturalnego Esensja.pl. Redaktor i współzałożyciel przygotowywanego przez studentów UG almanachu „Przezrocze”. W latach 2007-2008 publikował w magazynie o horrorze „Czachopismo” i w portalu Filmbox.pl. Autor tekstu „Rynek wideo w Polsce”, opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie „IMAGES. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication” (Volume XIII, Number 22). Miłośnik polskiej kultury filmowej okresu transformacji, dawnego włoskiego kina gatunkowego, filmu grozy i współczesnej popkultury. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione.

kaja klimekKAJA KLIMEK. Pochodzi z Tarnowskich Gór. W KPSC UJ przygotowuje pracę doktorską na temat remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczka i publicystka popkulturowa. Lubi plastikową biżuterię i bardzo dużo innych rzeczy. Ale ostatnio najbardziej dwóch Nicolasów: Cage’a i Windinga Refna. Prowadzi razem z Tomaszem Raczkiem „Weekendowy Magazyn Filmowy”.

michał pabiś-orzeszynaMICHAŁ PABIŚ-ORZESZYNA. Absolwent kulturoznawstwa na UŁ, doktor w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ, pracownik Zakładu Teorii Kultury. W obszarze jego zainteresowań znajduje się krytyka filmowa, historia audiowizualności czy wielkomiejska nowoczesność, a także kino krajów Unii Europejskiej, jego konteksty instytucjonalne i tożsamościowe.

elżbieta durysELŻBIETA DURYS. Adiunkt w Katedrze Studiów Transatlantyckich i Mediów Masowych UŁ. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim (1998) , a w 2002 r. tytuł doktora. Jej główne obszary zainteresowań badawczych to filmoznawstwo, komunikowanie, studia kulturowe oraz problematyka gender. Laureatka Fulbright Advanced Research Award 2009–2010.

joanna tereszczukJOANNA TERESZCZUK. Kierownik ds. Programu i Licencji w firmie dystrybucyjnej Spektator, gdzie jest odpowiedzialna za wybór i zakup filmów do dystrybucji na terenie Polski. W 2010 roku była członkiem zespołu programowego Festiwalu Dwa Brzegi. Była koordynatorką „Spotkań na granicy” gromadzących producentów, dystrybutorów, dyrektorów festiwali i agentów sprzedaży z Czech, Polski, Węgier i Słowacji podczas Festiwalu Kino na Granicy.