ZNAMY FILMY KONKURSOWE!

ZNAMY FILMY KONKURSOWE!

ZNAMY LAUREATÓW KONKURSU ETIUD I ANIMACJI!

Po burzliwych dyskusjach Komisji Selekcyjnej wyłonieni zostali finaliści Konkursu Etiud i Animacji, których filmy zaprezentowane zostaną podczas Festiwalu i poddane ocenie specjalistów z zakresu filmoznawstwa i animacji wchodzących w skład Jury.

O tytuł najlepszej animacji powalczą:

 1. Wachlarz – Kamila Grzybowska
 2. Porozmawiaj z nim – Agata Prętka
 3. Zamek – Karolina Suchodolska
 4. Saiph – Szymon Skrypoczko
 5. Ryba – Marta Papierowska
 6. Anatema – Justyna Podżorny
 7. Coraz ciszej – Kamila Grzybowska
 8. Jak powstaje mleko? – Magdalena Koźlicka

W kategorii najlepsza etiuda zakwalifikowane zostały:

 1. STRONA A – Jakub Pączek
 2. Winda – Sebastian Kwidziński
 3. Dziewczynka z zapałkami – Paweł Czarnecki
 4. Sztuka narzekania – Karolina Łuczak
 5. Rosyjski romans – Urszula Pieregończuk
 6. Maszkarada – Kamila Sujka
 7. Osiem9 – Paweł Jóźwiak-Rodan
 8. Dzień z życia św.Mikołaja – Sebastian Kwidziński

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zgłoszenia i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, laureatom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na zwycięzców!

A oto szczegółowe informacje na temat zakwalifikowanych filmów:

ETIUDY:

Osiem9

Film opowiada historię nastolatków: Natana, Mateusza, Emila i Ani. Bohaterowie nie wiedzą co chcą w życiu robić – zagubieni gonią za łatwymi i szybkimi przyjemnościami, nie dającym jednak szczęścia. Natan w pewnym momencie zaczyna kręcić film o swoich znajomych, rówieśnikach. O pokoleniu 89. Na światło dzienne wychodzą głęboko skrywane tajemnice. Stąd o krok do tragedii…

Paweł Jóźwiak – Rodan – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Laureat m.in. Srebrnego Zamku za film „Agnieszki tu nie ma”.

Rosyjski romans

Inspiracją dla filmu był grecki mit o Sylenie oraz gatunek pieśni zwany rosyjskimi romansami, w których relacje interpersonalne i oscylowanie między pierwiastkiem męskim i kobiecym zawsze łączy się z bólem, rozłąką, rozpaczą, zawiścią, cierpieniem. Fabuła filmu ujęta jest w klamrę, która nawiązuje do greckiego mitu: Sylen ścigany przez Midasa i zapytany o to, co jest najważniejsze i najlepsze w życiu człowieka, odpowiada: „nieszczęsne, efemeryczne stworzenie, najlepsze dla ciebie to w ogóle się nie narodzić, a jeśli już się narodziłeś, to rychło umrzeć”.
Film jest zbiorem kultowych odniesień, łączy w sobie tradycję kina eksperymentalnego, czystej kinematografii oraz teatru.

Urszula Pieregończuk – absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. „Rosyjski romans” jest pracą dyplomową zrealizowaną w Zakładzie Mediów Cyfrowych wydziału.

Sztuka narzekania

Gregory jest Brazylijczykiem. Pokochał Polskę i chciałby zostać Polakiem, a nie kolejnym obcokrajowcem. Ma tylko jeden problem – nie potrafi narzekać. Z tego powodu przemierza ulice Wrocławia, by od jego mieszkańców nauczyć się tej trudnej sztuki.

Karolina Łuczak – studentka kulturoznawczych studiów magisterskich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Strona A

Przewiń i zmaż, jest tysiąc sposobów, żeby zmienić swoje życie… Film o obsesji kolekcjonowania kaset audio i nieumiejętności patrzenia innym w oczy.

Jakub Pączek – studiował Historię Sztuki w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie ukończył także Historię Kościoła. Ponadto jest absolwentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jako twórca filmu „Pralka” otrzymał nagrodę za najlepsze użycie wiedzy filmowej na ubiegłorocznej edycji Festiwalu KAMERA AKCJA.

Dzień z życia św. Mikołaja

Film przedstawia dzień z życia św. Mikołaja w scenerii zupełnie niebajkowej, do której przywykliśmy myśląc o tej postaci. Czy św. Mikołaj miewa gorsze dni, a z twarzy znika mu niekiedy dobrotliwy uśmiech?

Sebastian Kwidziński – absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością multimedia i fotografia na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Winda

Główny bohater ginie w wypadku samochodowym, a jego dalsze losy rozgrywają się po „drugiej stronie”. Co go tam spotyka?

Sebastian Kwidziński – absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością multimedia i fotografia na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Dziewczynka z zapałkami

Czy współczesna dziewczynka z zapałkami miałaby coś wspólnego ze swoim książkowym pierwowzorem?

Paweł Czarnecki – student edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej.

Maszkarada

Uwaga! Zawiera świńskie sceny!

Kamila Sujka – studentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej.

ANIMACJE:

Jak powstaje mleko?

Animacja „Jak powstaje mleko?” humorystycznie opisuje proces wytwarzania mleka przez krowę. Organizm krowy jest tu porównany do maszyny o złożonym sposobie działania. Porównanie to ma na celi pokazać ile musi zajść procesów, by do sklepu trafiło mleko, które pijemy na co dzień. W ścieżce dźwiękowej wykorzystany został głos starszej kobiety, długoletniej mieszkanki wsi, co powoduje, że cały ten proces wydaje nam się jeszcze bardziej wiarygodny.
Animacja poklatkowa.

Magdalena Koźlicka – studentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Anatema

Świat przedstawiony w animacji jest symboliczną rzeczywistością antyutopii. Scenerię stanowi miasto w rozkwicie cywilizacyjnego rozwoju, ale z widocznymi już elementami rozkładu społecznego. Rozwinięta technologicznie rzeczywistość – tworzona przez ludzi w celu poprawy, udogodnienia życia, wymyka się spod kontroli twórców. Trwając w rzeczywistości z dnia na dzień popadamy w rutynę. Nie chcąc zostać odrzuconym przez świat tkwimy w nim przyjmując jego rytm… nakręca nas, a my go rozwijamy.
Postać głównego bohatera jest „wolnym umysłem”, który zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji w świecie. Jest projektorem, który wyświetla obraz ze wspomnieniami – jak kiedyś było pięknie, beztrosko, radośnie… Podrzucany przez dziewczynkę misiak to jakby chęć osiągnięcia wolności poprzez lot…Oprócz tego, że postać wyświetla, jest też kamerą, która widzi, obserwuje, dostrzega świat… Chcąc się z niego uwolnić… próbuje się przez skok oderwać od przestrzeni miejskiej, w której tętni życie…

Justyna Podżorny – studentka sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Saiph

„Saiph” jest teledyskiem do utworu Macieja Paszkiewicza aka Undermathic, pochodzącego z albumu wydanego dla chicagowskiej wytwórni Tympanic Audio. To abstrakcyjna i psychodeliczna wycieczka do miejsca, gdzie toczy się odwieczna walka pomiędzy człowiekiem a naturą.
Animacja wykonana w technice grafiki komputerowej 2D i 3D.

Szymon Skrypoczko – absolwent grafiki komputerowej w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Wachlarz

Animacja na motywach dramatu Yukio Mishima „Wachlarz”. Dramat dwóch kobiet. Stara Panna żyje miłością niespełnioną Kobiety Szalonej. Szalona w konsekwencji swojego oczekiwania na ukochanego tworzy imaginację jego osoby. On prawdziwy istnieje tylko w niej. Podczas rzeczywistego spotkania ona wciąż czeka, nie rozpoznaje go. Szalona będzie czekać i żyć w tęsknocie, która jest formą spełnienia dla Starej Panny. Ona nie przeżywa żadnej miłości, z Kobietą Szaloną stworzyła jeden organizm. Żyje jej emocjami, których sama nigdy nie doznała. On odchodzi. Zostaje sama jako jedno.
Animacja wykonana w technice stop motion i lalkowej.

Kamila Grzybowska – absolwentka malarstwa ze specjalnością scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Coraz ciszej

Animacja na motywach dramatu M. Meaterlincka „Niebieski Ptak”. „Coraz ciszej” opowiada historię snu dziewczynki. Zaczyna się spotkaniem ze starą kobietą, która prosi ją o odszukanie magicznego niebieskiego ptaka dla jej chorej wnuczki potrzebującej szczęścia. Dziewczynka nie wie, że ostatecznie będzie go szukała dla samej siebie.
Wykorzystane techniki animacji: stop motion, lalkowa, wycinana, rysunkowa.

Kamila Grzybowska – absolwentka malarstwa ze specjalnością scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Porozmawiaj z nim

Od momentu kiedy wstajemy rano z łóżka nasze życie staje się kombinacją liter i cyfr. Otaczają nas zewsząd: w domu, na ulicy i w pracy, w gazetach, w komputerach, na bilbordach. To właśnie niegroźne z pozoru znaczki organizują, ale i kontrolują naszą codzienność. Podporządkowani dyktaturze informacji, w niezauważalny sposób zaczynamy tracić swoje ja. Dopiero w bliskim kontakcie z drugim człowiekiem mamy szansę uwolnić się od tej natrętnej obecności.
Film łączy animację rysunkową ze zdjęciami dokumentalnymi.

Agata Prętka – absolwentka realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii ze specjalnością film animowany na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Komunikacji Multimedialnej.

Ryba

Historia ryby, która tworzy się poprzez sypany cukier, następnie jest rysowana, malowana. Na tym etapie animacji zostaje podłożona prawdziwa nieżywa ryba, która zaczyna się ruszać, z braku wody umiera, zostaje upieczona i odarta ze skóry. Pozostaje z niej tylko szkielet. Animacja mówi o niespełnionych marzeniach, gdyż całej tej historii towarzyszy szum fal – nieosiągalny dla ryby.
Animacja poklatkowa – technika mieszana.

Marta Papierowska – absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zamek

Krótka historia o tym jak światło zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości. Film w pierwszej wersji prezentowany był na wystawie Kid Art Island (BWA, Bydgoszcz). Część zdjęć powstała później w klasztorze w Wąchocku. Całość jest połączeniem animacji poklatkowej z animacją w materii sypkiej.

Karolina Suchodolska – studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie.