ZAPRASZAMY NA 2. MFF ARS INDEPENDENT

ZAPRASZAMY NA 2. MFF ARS INDEPENDENT

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent odbędzie się w Katowicach w dniach 21-30 września. To druga edycja festiwalu filmów niezależnych i niekomercyjnych. Pokazywane są na nim filmy, które wyznaczają nowe kierunki w kinematografii, zaskakują podejmowaniem nowych, rzadko eksploatowanych przez innych twórców tematów i sposobem ich zaprezentowania.

Najważniejszym elementem festiwalu jest Konkurs Główny. W tym roku stanie do niego 8 nie pokazywanych dotąd w Polsce filmów w reżyserii obiecujących debiutantów lub twórców drugich obrazów. Liczy się niezależność w sposobie myślenia oraz oryginalne pomysły. W konkursie zobaczymy m.in.: „Atomic Age” w reż. Heleny Klotz, „Salesman” w reż. Sebastiena Pilote, „The City of Children” w reż. Yorgosa Gkikapeppasa czy “Siberie” w reż. Joany Preiss.

 Atomic Age, mat. organizatorów

Najlepszemu reżyserowi przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu nagroda Czarnego Konia. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić rolę festiwalu, jako wydarzenia promującego do końca nie odkrytych, ale świetnie zapowiadających się reżyserów – prawdzie czarne konie światowego kina. Równocześnie, w sposób nieco niezamierzony, nagroda odwołuje się do górniczych tradycji Górnego Śląska.

Drugim konkursem festiwalu będzie Konkurs Animacji. Staną do niego utalentowani twórcy animacji (również przede wszystkim debiutanci) wybrani przez Piotra Kardasa, byłego dyrektora programowego Se-ma-for Film Festival.

Drugą edycję festiwalu wyróżniają także miejsca prezentacji filmów. Poza kinoteatrem Rialto, które będzie miejscem pokazów konkursowych, wychodzimy z filmami w nowe przestrzenie.

Festiwal to także wyjątkowi goście. W tym roku ze swoimi filmami przyjadą:

Nina Menkes

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych reżyserek w historii kina. Pierwsza artystka, której film został pokazany na festiwalu w Sundance. Jej filmy budzą skrajne reakcje ze względu na obecną w nich przemoc. Sama tłumaczy ją traumą – rodzina jej ojca zginęła w Holokauście. Czerpie garściami z tradycji kina.

Thijs Gloger

Wschodząca gwiazda kina niezależnego z Holandii. Po mistrzowsku wykorzystuje minimalistyczne wnętrza, sugestywne zbliżenia oraz miejskie plenery. Bohaterami jego filmów są przeważnie ludzie młodzi borykający się z pustką i samotnością życia w wielkim mieście.

Phil Mulloy

Brytyjski twórca animacji, absolwent malarstwa i studiów filmowych na Royal College of Art. Jego styl często określa się mianem „satyrycznej groteski”. Zanim w 1988 roku sięgnął po animację, był scenarzystą i reżyserem filmów fabularnych. Ma na koncie ponad 30 animacji, w których w dowcipny, ale i szokujący sposób przedstawia ciemną stronę ludzkiej natury.

Informacja organizatorów

2.MFF Ars Independent jest partnerem Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *